Dişlerinizi doğru fırçalıyor musunuz?

Dişlerinizi doğru fırçalıyor musunuz?

Ağız hijyeninizi sağlıklı tutmak, her gün yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Yeterince kolay çünkü tek yapman gereken, çürükleri uzak tutmak için dişlerini günde iki kez fırçalamak. Bu işlem, dişlerinizin çürümesine ve ağız kokusuna neden olabilecek bakteri oluşumunu önlemek için tüm yiyecek artıklarını ortadan kaldırır.

Ancak tek başına diş fırçalamak diş hekimini çok uzun süre uzak tutamaz. Yine de, düzenli temizliğiniz için Global Beyaz Yetkilisinden altı ayda bir randevu ayarlamanız gerekecektir. Bu diş hekimi ziyareti, dişlerinizi sağlıklı tutmanıza ve ele alınması gereken şeyler olup olmadığını kontrol etmenize yardımcı olacaktır. 

  1. Doğru aletler

Ağız hijyeni ancak aletleri kadar iyidir. Bu, genel ağız sağlığınızı korumak için diş fırçası, diş macunu ve diş ipi gibi iyi araçlara yatırım yapmanız gerektiği anlamına gelir. 

Piyasadaki tüm markalar sizin için yararlı değildir. Neye ihtiyacın olduğuna bağlı. Karar vermenize yardımcı olması için ağız sağlığınızın neye ihtiyacı olduğunu bilmelisiniz. Global White diş hekiminiz bu süreçte size yardımcı olabilir. 

  1. Hangi yönü fırçalayacağınızı bilin

Televizyonda diş fırçalamak genellikle yukarı ve aşağı sadece ön dişlerini kaplar. Bu, dişlerinizi fırçalamanın oldukça hatalı bir yoludur çünkü dişlerinizi ve diş etlerinizi gerçekten temizlemez. 

Diş hekimleri genellikle diş fırçanızı 45 derecelik bir açıyla koymanız gerektiğini söyler, böylece dişlerinizi ve diş etlerinizi düzgün bir şekilde temizler. 

Dairesel hareketlerle fırçalamak, dişlerinizi fırçalarken bu açıyı korumanıza yardımcı olur. Eski fırçalama tekniklerinizi unutun ve ağız sağlığınızı korumaya yardımcı olmak için dairesel hareketi uygulayın. 

  1. İç yüzeyi unutmayın

Dişlerinizin iç yüzeyleri kadar boşluklar ve ulaşılması zor alanlar da şefkatli bir bakımı hak eder. Bu kısımları da fırçalamayı unutmayın, böylece orada sıkışabilecek yiyecek artıklarını giderebilirsiniz. 

Dişlerinizin iç kısımlarının yemek yerken sıklıkla kullandığınız kısımlar olduğunu unutmayın, bu nedenle onları iyice temizlemelisiniz. Ayrıca dişlerinizin aralarını da diş ipi kullanmayı unutmayın çünkü tek başına fırçalamak bu bölgelere ulaşamaz. 

  1. Dil de ağız sağlığınızın bir parçasıdır

Dilinizi iyice temizlemeniz önemlidir çünkü tıpkı dişler gibi orada gelişebilecek mikroorganizmalar vardır. Pek çok bakteri, özellikle orada sıkışmış yiyecek artıkları olduğunda, dili yaşamak için mükemmel bir yer bulur. Tükürüğünüz bunları parçalar ama hiç temizlemez.

Bu, fark edilir derecede kötü nefese neden olabilir. Bakteri üremesini azaltmak ve ağzınızda kötü koku oluşmasını önlemek için dilinizi de fırçalamanız gerekecek. Tek yapmanız gereken, her şeyi durulamadan önce dilinizi bir diş fırçası ile fırçalamak. 

  1. Her şeyi durulayın!

Sıkı bir fırçalama rutininden sonra diş macununuzun köpüğü çıkarılmalıdır. Bu köpük ağzınızdaki kir ve bakterileri içerir. Eğer durulamazsanız, bakterilerin orada iltihaplanıp büyümesine izin verirsiniz. 

Bazı insanlar diş fırçalama rutininden sonra ağzınızı durulamadan bırakmanın florürün korunmasına yardımcı olabileceğine inanır. Bu doğru değil. Rutininizi bitirmek için suyla durulayın. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir